ADSEM AVRUPA DANS SANAT EĞİTİM MERKEZİ AVCILAR ORYANTAL DANS DERSİ KURSU BAŞLAMIŞTIR...

ORYANTAL DANS NEDİR?

Oryantal dans veya göbek dansı (Arapça: raks şarkî, doğunun dansı ya da raks baladî, halk dansı) geleneksel bir Orta Doğu dansı. Batı'da daha çok belly dance (göbek dansı) olarak bilinirken, Yunanistan ve Balkanlar'da çiftetelli olarak bilinir. Kadın dansçılara dansöz, erkeklere ise dansör denir.

ORYANTAL DANS TARİHİ 

Oryantal dans dünyanın bilinen en eski danslarının başında gelir. İslâm öncesi inançları içermektedir. Orijini, antik dönemin doğurganlık, bereket kültünde yatar. Tüm antik uygarlıklarda bereketi sembolize eden tanrıçalar görülür. Mesela, Mylitta, Isis, Ashtıreth, Ishtar, Hathor, Afrodit, Venüs ve Ceres gibi. Geleneksel olarak yalınayak yapılan bir danstır. Bu, dansçının Toprak Ana'yla direkt temasının asla kesilmemesine dayanmaktadır. Oryantal dansı kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Karın kaslarıyla, kalça hareketleriyle, göğüs hareketleriyle en iyi kadın vücuduna uygundur. Toprağa değen yalın ayaklarla, sıkı ve katı bir danstır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Doğu dansları, batının adıma dayalı danslarından farklı olarak kasların hareketine dayalı danslardır. Dolayısıyla adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur. Yılan, kılıç, meşale, mum, peçe, tül, baston ya da sopa gibi malzemelerin dansta sıklıkla kullanıldığı görülür. Bunların her birinin birer anlamı olmakla birlikte genel olarak, sihri ve ilkel insanın korunma amaçlı kullanımı simgelerler. Bu aletlerin dansta kullanılması yörenin folklorunda da görülür.

 

ADSEM olarak hazırlamış olduğumuz oryantal düğün dans koreografimizde sevgili öğrencimiz nişanında hayali olan oryantal dansı iki aylık bir eğitim alarak profesyonel dansçılarımızla beraber güzel bir gösteri sundu sevgili öğrencimize bir ömür boyu mutluluklar dileriz. Tabii ki bu eğitim hayatında hiç dans etmemiş biri için kolay olmaya bilir ama profesyonel eğitmenler eşliğinde iyi bir eğitim alabilir ve videodaki öğrencimiz gibi hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Esnekliği olmayan, ritm kulağı zayıf olan , ritmi duysa bile ritm ve figürlerde senkronizasyon sağlayamayan kişilere farklı çalışmalar yapılarak bu eğitimler verilmektedir. Eğer sizlerinde bir dans show hayali varsa bir çok dansın eğitimini kurumumuza gelerek alabilir gelemiyorsanız şehir dışında hatta ülke dışındaysanız bile internet üzerinden de bizlerden eğitim alabilirsiniz. ADSEM AVRUPA DANS SANAT EĞİTİM MERKEZİ