ZUMBA NEDİR

Zumba, 1990'larda dansçı ve koreograf  Alberto Perez tarafından Kolombiya'da ortaya çıkarılan, Latin esintili bir dans fitness programı olup dünya çapındaki en yaygın fitness ve dans programıdır. Zumba, dans ve aerobik figürlerini içerir. Zumba koreografisinde, kumbiya, hip-hop, samba, salsa, merengue, mambo, Bollywood ve oryantal dans hareketleri bir arada kullanıldığı gibi, squat ve lunge egzersizleri de kullanılmaktadır.

TARİHÇESİ

1986'da, Alberto Perez, eğitmenliğini yaptığı aerobik sınıfında kullandığı aerobik müzik kasetini unuttuğu için arabasındaki, geleneksel salsa ve merengue müziklerinden oluşan kasetleri alır ve aerobik için geleneksel olmayan bu müziklerle doğaçlama bir ders yapar. Öncelikle Kolombiya 'da başarı yakalayan bu tarzı, daha sonra Amerika'ya taşır. Burada, Alberto Perlman ve çocukluk arkadaşı Alberto Aghion ile bir araya gelir ve bu üçlü, reel demosunu ortaya çıkarır. Zumba egzersizleri hızlı ve yavaş ritmli müziklerle direnç çalışmalarından oluşur. Bu müzikler ise cumbia, salsa, merengue, mambo, flamenko, Ça Ça Ça, reggaeton, soca, samba, oryantal dans, bhangra, hip hop, axe musik ve tango dans stillerinde kullanılan müziklerdir. 

Zumba dans ve pilates  derslerimiz 11 kişilik gruplar şeklinde yapılmaktadır. Zumba dans ve pilates dersi gruplarımız sadece kadınlara özeldir.  Adsem - Avrupa Dans Sanat Merkezi